Op de fiets van van Rome naar huis, de plek waar ik wil zijn
een reisverslag van Pieter-Bas de Jong
Langs een weg geplaveid met ontmoetingen fietste ik in mei en juni 2025 in mijn eentje van Rome naar huis. Mijn gezin reisde thuis met me mee. Ik stuurde aan het eind van elke dag een bericht waar ik was en ze volgden mij op Polarsteps. De kaarten thuis op tafel, met de rode stippen op de plekken waar ik heb geslapen, zijn de stille getuigen van de kilometers die ik heb gemaakt.
Mijn vrouw en twee kinderen maakten hun eigen reis, die moeilijker was dan die van mij. Zij bleven thuis, de zaken gingen door, maar dan zonder mij. Om te overleggen, op terug te vallen of taken mee te verdelen. Ik zat lekker op mijn fiets nieuwe indrukken op te doen, mensen te ontmoeten, koffie te drinken. Hun reis bestond misschien wel uit nog hogere toppen en diepere dalen, met dagen waar geen eind aan leek te komen. Alleen, zwoegend, net als ik op eigen kracht. Ook dan moet je soms verder dan je eigenlijk wilt of kunt.
Ik kan wel lekker schrijven over ‘minder moeten’, maar als er iets altijd moet is het de zorg voor de kinderen. Je kunt de last van de wereld misschien even van je afgooien, de kinderen blijven we altijd dragen. Dat doen we samen, dat realiseren we ons nu des te beter. Die fietstocht was geweldig, intens en om nooit te vergeten. Ik ben dankbaar voor de mogelijkheid die mijn vrouw en kinderen mij geboden hebben, en het vertrouwen dat zij in zichzelf hebben gehad om het een paar weken zelf te doen, zonder mij. We hebben elk onze herinneringen gemaakt.
Ik herinner mij in het bijzonder
- mijn vertrek van huis
- het betoverende Assisi
- fietsen langs de oevers van het Comomeer
- de beklimming van de Splügenpas over de Alpen
- het verassende bezoek aan de kapel Notre Dame du Haut van Le Corbusier in Ronchamps
- het pad van licht in de Basiliek van Vézelay
- mijn topconditie, waarmee ik met gemak de kilometers wegtrapte in Noord-Frankrijk en België
- mijn lange, mooie gesprek met broeder Fons in Vessem
- de ontvangst thuis
De feiten
- 2850 kilometer, 21.000 hoogtemeters
- van Rome naar Basel via de route van Benjaminse. Verder via eigen routes en een deel van de Maasroute van Charleville Mézières tot aan Maastricht
- weinig pelgrimsherbergen, geslapen in hotelletjes en vooral op campings
Ik ben blij dat ik ervoor heb gekozen om van Rome naar huis te fietsen. Thuis hebben we elkaar weer ontmoet, onze Heilige plek. De plek waar ik wil zijn.
Wil je meer lezen over mijn tocht? Kijk dan op Polarsteps.